Katowice

Katowice (niemiecki: „Katowice”, śląski: „Katowicy”, oficjalnie: Miasto Katowice). Katowice to miasto w południowo-zachodniej Polsce, a także w centrum Metropolii Górnośląskiej. Jest jednostką terytorialną, działającą na zasadzie gminy miejskiej, z liczbą ludności wynoszącą 2.000.000 mieszkańców.

Katowice to centrum nauki, kultury, biznesu, przemysłu, handlu i transportu na Górnym Śląsku i w południowej Polsce. Jest głównym miastem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Katowice leżą w strefie miejskiej, z liczbą ludności 2746460 według Eurostatu. Miasto jest także częścią szerszego tworu aglomeracji śląskiej, z liczbą ludności równą 5294000 według Europejskiej Sieci Obserwacyjnej Planowania Przestrzennego. Obecnie, Katowice są szybko rozwijającym się miastem i jedną z wiodących polskich metropolii. Katowice zajmują 16. pozycję na liście najpotężniejszych gospodarczo miast w Unii Europejskiej o PKB wyjściowym w wysokości 114,5 miliardów dolarów. Katowice były stolicą województwa śląskiego od samego początku jego powstania w 1999 roku. Wcześniej było stolicą województwa katowickiego, autonomicznego względem województwa śląskiego w Polsce i prowincji Górnego Śląska w Niemczech.

Historia.

Obszar wokół Katowic, na Górnym Śląsku, jest zamieszkany przez Ślązaków etnicznych od najwcześniejszych udokumentowanych czasów jego historii. Pierwotnie rządziła tam polska dynastia Piastów Śląskich, aż do jej wyginięcia. Od roku 1335 miasto było częścią Korony Czech. W 1526 miasto przeszło na terytorium austriackiej monarchii habsburskiej, po śmierci Ludwika II, króla Czech i Węgier. W 1742 roku, większość Śląska została przyłączona do Królestwa Prus w czasie pierwszej wojny śląskiej.

Katowice uzyskały status miejski w 1865 roku w prowincji pruskiej Śląska. Miasto rozkwitło dzięki dużej ilości znajdujących się w na tym terenie złóż mineralnych (zwłaszcza węgla), zlokalizowanych w pobliskich górach. Szybki wzrost dobrobytu miasta zależał od stopnia wydobycia węgla i stali – przemysłu, który spełnił ważną rolę podczas rewolucji przemysłowej. Miasto było zamieszkane głównie przez Niemców, Ślązaków, Polaków i Żydów. W 1884 roku, 36 żydowskich syjonistycznych delegatów spotkało się Katowicach, tworząc ruch Hovevei Zion. Wcześniejsza część dzielnicy Bytomia, w 1873 roku stała się stolicą nowej dzielnicy Kattowitz. W dniu 1 kwietnia 1899, miasto zostało oddzielone od dzielnicy, stając się niezależnym miastem.

Na mocy traktatu wersalskiego po I wojnie światowej, na Górnym Śląsku został zorganizowany plebiscyt przez Ligę Narodów. Choć rozkład głosów dla Kattowitz wyniósł 22.774 za pozostaniem miasta w Niemczech i 3900 za pozostaniem na obszarze Polski, miasto zostało przyłączone do Polski w okręgu, w którym było ulokowane. Kolejny rozkład głosów wyniósł 66.119 dla Polski i 52.992 dla Niemiec. Po Czynie Powstańczym (w latach 1918-1921) Katowice stały się częścią II Rzeczypospolitej, z zachowaniem pewnej autonomii (śląski Parlament jako okręg wyborczy i Rady Województwa Śląskiego jako organ wykonawczy).

Katowice

W latach 1939 i 1945 miasto zostało zajęte przez hitlerowskie Niemcy. W 1953 roku, po śmierci sekretarza generalnego kpsU Józefa Stalina, miasta Katowice przemianowano na „Stalinogród” („Stalin City”, jak wiele miast nazywanych w tym czasie, po śmierci Stalina, np. Staliniri). Zostało to dokonane przez PZPR, który posłużył się argumentem, jakoby „rząd partii Komunistycznej Partii Polski dokonał tego na cześć radzieckiego dyktatora”. Jednak nowa nazwa nigdy nie zyskała akceptacji, a w 1956 roku miastu została przywrócona dawna nazwa.

Podczas po II wojnie światowej wystąpiło poważne uszkodzenie ekologiczne dla środowiska za czasów rządów komunistycznych w Chińskiej Republice Ludowej. Jednak ostatnie zmiany przepisów, procedur i polityki ze strony polskiego rządu od czasu upadku komunizmu odwróciły wiele szkód.

Ze względu na reformy gospodarcze, nastąpił odwrót od przemysłu ciężkiego, a zwrócono się w stronę rozwoju małych firm.

Geografia.

Katowice to miasto na Górnym Śląsku, w południowej Polsce, leżące nad rzekami Kłodnicą i Rawą (odpowiednio dopływy Odry i Wisły). Jest położone w aglomeracji śląskiej. Znajduje się około 50 km (31 mil) na północ od Beskidu Śląskiego (część Karpat) i około 100 km (62 mil) na południowy wschód od Sudetów. Katowice są częścią Wyżyny Śląskiej, we wschodniej części znajdując się na obszarze Górnego Śląska, w centralnej części wchodząc w skład Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Katowice to znacząca wspólnota miejska w województwie śląskim, w południowo-zachodniej Polsce. Jest to centralna dzielnica w metropolii śląskiej, z populacją wynoszącą dwa miliony. Graniczy z miastami: Chorzów, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Mysłowice, Lędziny, Tychy, Mikołów, Ruda Śląska i Czeladź. Leży między Wisłą i Odrą. Przez miasto płynie kilka rzek, spośród których dwoma głównymi są Kłodnica i Rawa. W promieniu 600 km (370 mil) od Katowic znajdują się stolice sześciu krajów: Berlin, Wiedeń, Praga, Bratysława, Budapeszt i Warszawa.

Klimat.

Klimat Katowic jest umiarkowany, kontynentalny. Średnia temperatura wynosi 8,2 °C (-1,5 °C (29 °F) w styczniu i do 18 °C (64 °F) w lipcu). Średnie roczne opady wynoszą około 608,5 mm (23,96 cala). Charakterystyczne słabe wiatry wieją z prędkością około 2 m/s, z zachodu, od strony Bramy Morawskiej.

Dzielnice.

Dzielnice w Katowicach.

I. Środkowe Miasto:

1. Śródmieście

2. Koszutka

3. Bogucice

4. Osiedle Paderewskiego-Muchowiec

II. Północno Miasto:

5. Załęże

6. Osiedle Witosa

7. Osiedle Tysiąclecia

8. Dąb

9. Wełnowiec-Józefowiec

III. Zachodnie Miasto

10. Ligota-Panewniki

11. Brynów-Osiedle Zgrzebnioka

12. Brynów-Załęska Hałda

IV. Wschodnie Miasto:

13. Zawodzie

14. Dąbrówka Mała

15. Szopienice-Burowiec

16. Janów-Nikiszowiec

17. Giszowiec

V. Południowe Miasto:

18. Murcki

19. Piotrowice-Ochojec

20. Zarzecze

21. Kostuchna

22. Podlesie

Metropolia Górnośląska – centralna część aglomeracji.

Katowice znajdują się w centrum największej aglomeracji w Polsce, jednej z największych w Unii Europejskiej, z liczbą mieszkańców równą około 2,7 mln. Rozbudowa systemu miejskiego rozkwitła w XIX wieku, dzięki szybkiemu rozwojowi przemysłu wydobywczego i metalurgicznego. Obszar miejski w Katowicach składa się z około 40 sąsiednich miast i miasteczek, a cały śląski obszar miasta (zlokalizowany głównie w obrębie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego) obejmuje ponad 50 miast i miasteczek. Cała aglomeracja liczy 5.294.000 mieszkańców.

W 2006 roku, w Katowicach i w czternastu sąsiednich miastach dokonano zjednoczona ich jako Metropolia Górnośląska. Jej populacja wynosi 2 mln, a jej powierzchnia obejmuje 1104 km2. W latach 2006-2007 Unia Europejska zaplanowała zjednoczenie tych miast w jedno miasto, znane pod nazwą „Silesia”. Jednak te plany okazały się nieskuteczne.

rynek

Architektura.

Katowice nie pochodzą z czasów miast średniowiecznych. Centrum miasta powstało w połowie XIX wieku, kiedy to teren współczesnych Katowic był częścią Królestwa Prus i miał niemiecką większość etniczną. Budynki z tego czasu urządzone są w stylu eklektycznym (głównie renesans z elementami baroku) i elementami stylu Art Nouveau (secesja). Pod koniec XIX wieku centrum Katowic było określane jako „mały Paryż”, co może zaskoczyć dzisiejszych odwiedzających.

Przykłady modernizmu (inspirowane architekturą stylu międzynarodowego) znajdują się w centrum miasta, a znaczna liczba budynków secesyjnych złączona jest z gigantami epoki komunistycznej, takimi jak Spodek i Superjednostka.

Rynek jest starym centrum miasta. Niestety, wiele starych budynków rozebrano w 1950 roku, aby zrobić miejsce na monumentalne, komunistyczne i na tamte czasy nowoczesne budynki. Rynek i kilka ulic wokół są zamknięte dla ruchu jako deptaki handlowe.

Atrakcje turystyczne.

Rynek i przyległe ulice: Warszawska, Teatralna, Dyrekcyjna, Staromiejska, Dworcowa, św. Jana, Pocztowa, Wawelska, 3 Maja, Stawowa, Mielęckiego, Starowiejska i Mickiewicza, tak zwany „Wielki Rynek w Katowicach” lub „Stare miasto Katowice”. Jest w tej okolicy wiele historycznych pomników i budynków. Jest to architektoniczna grupa funkcyjna. W obrębie rynku na większości z wyżej wymienionych ulic są zakazy lub ograniczenia dotyczące samochodów. Ulice: Staromiejska, Dyrekcyjna, Wawelska, Stawowa i Warszawska są wyłożone ozdobną kostką brukową, tworząc imponujący deptak. Instytucje planują stworzenie Katowice-Quarter z ulic: św. Jana, Dworcowej, Mariackiej, Mielęckiego, Stanisława i Starowiejskiej, projektując tam „mały rynek”.

Nikiszowiec - historyczna osada w Katowicach, kandydat do UNESCO.

Katedra Chrystusa Króla

Kościół Mariacki

Kościół Zmartwychwstania, ewangelicko-augsburski, zbudowany w latach 1856-1858.

Kościół pw. Św. Michała Archanioła, najstarszy kościół w mieście, zbudowany w 1510 roku.

Drapacz Chmur, jeden z pierwszych drapaczy chmur w Europie

Sejm Śląski, zbudowany w latach 1925-1929. Przez bardzo długi czas była to największa struktura tego typu w Polsce.

Modernistyczne Stare Miasto.

Spodek. Jest to sala, mieszcząca duże centrum sportowe i koncertowe, której nazwa pochodzi od jej charakterystycznego kształtu, przypominającego latający spodek UFO.

Pomnik Powstańców Śląskich: największy i najcięższy pomnik w Polsce. To harmonijne połączenie architektury i rzeźby z odpowiednią symbolikę: skrzydła symbolizują trzy powstania śląskie 1919, 1920 i 1921, podczas gdy nazwy miejsc, w których odbywały się bitwy, są wyryte na pionowych zboczach budowli. Pomnik, który został ufundowany przez mieszkańców Warszawy na Górnym Śląsku, jest uważany za punkt orientacyjny Katowic.

Teatr Śląski, zbudowany w 1907 roku.

Rialto Cinetheater, zbudowany w 1912 roku

Muzeum Śląskie, zbudowane w 1899 roku.

Stary dworzec kolejowy w Katowicach, zbudowany w 1906 roku.

Pałac Goldsteinów.

Pałac Załęże.

Wieża Spadochronowa, mierząca 50m (160 stóp) wysokości. Jest to wieża kratowa, zbudowana w 1937 roku w celu skoków treningowych. Obiekt był używany w pierwszych dniach II wojny światowej i jest jedyną wieżą spadochronową w Polsce.

Inne:

Klasztor Franciszkanów w Panewnikach

Kościół św. Józefa (Załęże)

Kościół św. Szczepana

Kościół Zmartwychwstania Chrystusa

Pomnik marszałka Piłsudskiego, wykonany przez chorwackiego rzeźbiarza, Antuna Augustinčića w latach 1937-1939. Został zamówiony w 1936 roku, ale sprowadzono go do Polski dopiero w roku 1991.

Hotel Monopol

Rondo Katowice. Jest to duży plac (rondo), zrekonstruowany niedawno, z półokrągłą Galerią Sztuki Rondo w centrum.

Altus, najwyższy wieżowiec Katowic.

katowice

Gospodarka.

Katowice to duże centrum wydobycia węgla i stali. Ma ono kilka kopalń węgla (Wujek, KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Wieczorek, KWK Murcki, KWK Staszic), zorganizowanych w związek Katowicki Holding Węglowy. Są tu też dwie huty (Huta Baildon, Huta Ferum) oraz jedna odlewnia metali nieżelaznych (Huta Metali Nieżelaznych Szopienice).

Katowice to duże centrum biznesu i targów handlowych. Każdego roku w Międzynarodowych Targach Katowickich uczestniczy katowicki Spodek, w którym organizowane są dziesiątki targów międzynarodowych. Katowice posiadają drugie co do wielkości centrum biznesowe w Polsce (po Warszawskim Centrum Biznesu). Wieżowce stoją w centrum wzdłuż ulic: Chorzowskiej, Korfantego i Roździeńskiego. Najnowszymi budynkami biurowymi są: Chorzowska 50, Altus i Silesia Towers (w budowie). Katowice to siedziba Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Stopa bezrobocia w Katowicach jest jedną z najniższych w Polsce, utrzymując się na poziomie 2% (według danych z roku 2008). Miasto jest wciąż charakteryzowane dużą siłą klasy robotniczej i przyciąga wielu ludzi z sąsiednich miast (inne dzielnice USMU, osoby szukające pracy).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie jest najwyższe w Polsce, wynosząc około 4222,52 zł (~ 1,220 dolarów). W Warszawie wynosi ono około 4135,93 zł (~ 1.200 dolarów).

Edukacja.

Katowice to duże centrum naukowe. Ma ponad 20 szkół wyższych, w tym ponad 100 tysięcy studentów. W mieście istnieje również:

Transport.

Transport publiczny.

System transportu publicznego w Metropolii Śląskiej i Katowicach składa się z czterech oddziałów autobusów i tramwajów, zjednoczonych w KZK GOP oraz z kolei regionalnych. Dodatkowe usługi są wykonywane przez prywatne firmy i koleje państwowe.

Tramwaje.

Tramwaje w konurbacji górnośląskiej to jeden z największych systemów tramwajowych na świecie. Istnieje on od 1894 roku, odkąd rozprzestrzenił się na ponad 50 kilometrów (31 mil) w linii wschód-zachód. Sieć tramwajowa bejmuje 14 powiatów śląskich w Metropolii Górnośląskiej.

Lotniska.

Miasto i obszar obsługiwane są przez Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice, zlokalizowany około 30 km (19 mil) od centrum miasta. Z ponad 20 krajowymi i międzynarodowymi lotami dziennie, to jest zdecydowanie największe lotnisko na Śląsku (~ 2,5 mln pasażerów obsłużonych w 2008 roku, 2 terminale, A i B).

spodek

Ze względu na dużą odległość do lotniska, jest propozycja, aby przekształcić znacznie bliżej usytuowane lotnictwo sportowe Lotnisko Katowice-Muchowiec do mniejszego lotniska miejskiego, obsługującego ruch biznesowy.

Koleje.

Pierwsza kolej (w języku polskim: Kolej Górnośląska, w języku niemieckim: Oberschlesische Eisenbahn) objęła obszar Katowic w 1846 roku. Obecnie jest ona jednym z głównych węzłów kolejowych i punktów wymiany na Śląsku oraz w całej Polsce. Jest to jeden z głównych węzłów komunikacyjnych dla Polskich Kolei Państwowych (PKP) w Polsce (z których najważniejszym jest Warszawa). Główny dworzec kolejowy w Katowicach został rozebrany niedawno, a nowa stacja jest obecnie w budowie. Pociągi kursują do prawie każdego większego miasta w Polsce i Europie.

Sport.

Katowice mają długą tradycję sportową. Miasto było gospodarzem finału EuroBasket 2009 i Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w 1975, Mistrzostw Europy w Boksie w 1975, Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie w 1976, 1957 i1985, Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w1974, Mistrzostw Świata w Zapasach w 1982 i 1991, Światowych Mistrzostw Kulturystyki w 2011, Damskiej Unii Mistrzostw Europy w boksie w 2014 i innych.

Stadion Śląski jest zlokalizowany między Chorzowem i Katowicami. Był to narodowy stadion polski, z ponad 50 rozegranymi międzynarodowymi meczami piłki nożnej. Rozegrano tutaj też około 30 meczów w rozgrywkach UEFA. Odbyły się tu także Indywidualne Mistrzostwa Świata w żużlu, Grand Prix Europy w żużlu i wiele koncertów światowych gwiazd muzyki.

Turyści mogą zrelaksować się, grając w tenisa lub squasha, uprawiając sporty wodne – również żaglowe (na przykład w Dolinie Trzech Stawów), jazdę konną (w Wesołej Fali i Śląskim Parku Kultury i Rozrywki), jazdę rowerową lub udając się do jednego z licznych doskonale wyposażonych klubów fitness. Blisko centrum miasta są zlokalizowane liczne obiekty sportowe, takie jak baseny (na przykład „Bugla”, „Rolna”) oraz pola golfowe (w Siemianowicach Śląskich).